Z życia parafii

Projekt "Dostępna przestrzeń publiczna"

2024-02-16

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszyniew dniu 18 grudnia 2023r. podpisała umowę z PFRON - Nr PPB/000005/09/D o dofinansowanie projektu w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna” i otrzymał dofinansowanie na realizację zadania wskazanego we wniosku Nr 10008051689173891. Program jest realizowany od 01 stycznia do 30 listopada 2024 roku.

Celem projektu jest poprawa dostępności do przestrzeni publicznej, informacyjnej
i komunikacyjnej w parafii pw. NSPJ w Dębicy-Latoszynie dla osób ze szczególnymi potrzebami. Parafia udostępnia przestrzeń publiczną wiernym w budynku kościoła parafialnego i miejsca spotkań i modlitwy - kaplicy oraz w domu parafialnym.W efekcie realizacji przedsięwzięcia nastąpi poprawa dostępności do usług świadczonych przez parafię dla osób o różnorodnych potrzebach i rodzajach niepełnosprawności w szczególności:

1) osób z trudnościami i ograniczeniami w poruszaniu się,

2) osób z problemami słuchu,

3) osób z problemami wzroku,

4) osób z problemami poznawczymi.

W ramach poprawy dostępności i likwidacja barier w obszarze:

1. architektury wykonane zostanie:
  2. Wymiana drzwi wejściowych do budynku domu parafialnego (3 szt.) każde z nich prowadzą do miejsca spotkań i modlitwy - kaplicy i innych pomieszczeń w tym do wyjść ewakuacyjnych.
  3. Likwidacja schodów do wejścia do budynku (2 wejścia) i budowa pochylni.
  4. Modernizacja 2 łazienek ogólnodostępnych z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych.
    1. Informacyjno - komunikacyjnym wykonane zostanie:
    2. Wyznaczenie miejsca do spotkań z osobami niedosłyszącymi - zakup konfesjonału przeznaczonego dla osób z dysfunkcjami słuchu.
    3. Zakup i montaż oznaczeń poszczególnych pomieszczeń w domu parafialnym i ciągów komunikacyjnych wypukłymi piktogramami - oznaczenie tekstowe oraz w języku Braille`a.
    4. Wyznaczenie miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami, które będą znajdować się bezpośrednio obok domu parafialnego.

Razem wartość wydatków projektu: 224 200,00 zł

Wnioskowana kwota (maksymalnie 80% wartości projektu): 179 360,00 zł