Poradnia Życia Rodzinnego

Małżeństwo, rodzina to naturalne środowisko życia w większości z nas - członków rodziny parafialnej - miejsca, gdzie powinniśmy czuć się bezpieczni i szczęśliwi. Jest to jednak miejsce, gdzie wychodzą na jaw wszystkie nasze słabości i nasza niezdolność kochania - i gdzie w trudzie uczymy się je przezwyciężać.

Dużą rolę w parafii pełni poradnictwo rodzinne, czyli Poradnia Życia Rodzinnego. Pracujące w niej osoby prowadzą zajęcia z przygotowania do życia w rodzinie przed zawarciem sakramentu małżeństwa. Ponadto służą pomocą w rozwiązywaniu kryzysów małżeńskich i konfliktów rodzinnych.

W pracy nad przygotowaniem narzeczonych do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego, a także w spotkaniach z młodzieżą pomagają bardzo cenne słowa pani dr Wandy Półtawskiej:

„Małżeństwo nie jest losem, które spada na człowieka, ale zadaniem, które człowiek podejmuje. Takie będzie małżeństwo, jakie stworzymy. Zatem prawidłowe przygotowanie do małżeństwa, to nie suma zdobytej wiedzy teoretycznej czy praktycznej, ale jest to praca nad sobą, nad swoim własnym «ja». Praca ta jest podejmowana po to, żeby człowiek umiał prawdziwie kochać drugiego człowieka. Ta praca nad sobą jest dopiero właściwym przygotowaniem do małżeństwa... bo małżeństwo jest taką tajemniczą jednością, w której ci odmienni od siebie - dwoje oddają się sobie niepodzielnie...”

W naszej Poradni Rodzinnej spotkania odbywają się:

• dla narzeczonych
  • I spotkanie - I środa miesiąca, godz 17.00
  • II spotkanie - II środa miesiąca godz.17.00
  • III spotkanie - III środa miesiąca godz.17.00
  • dla małżonków
  • IV środa miesiąca godz.17.00
  • telefon kontaktowy:504196978

Do naszej Parafialnej Poradni Rodzinnej zapraszają:

• Grażyna Pasik
    • Katarzyna Lechowicz

Pierwsze spotkanie - Świadomość płodności w małżeństwie, jako daru Bożego i odpowiedzialność małżonków za przekazywane życie nowemu człowiekowi. Zapoznanie narzeczonych z wybraną metodą naturalnego planowania rodziny.

Drugie spotkanie – Wzajemna współodpowiedzialność małżonków za siebie i założoną rodzinę. Ćwiczenia z nauczonej metody.

Trzecie spotkanie – Czym jest dla matki okres poporodowy i jakie są korzyści płynące z karmienia piersią dla niej i dla dziecka. Szkodliwość antykoncepcji.

Dzień Skupienia dla narzeczonych odbywa się:

• w kaplicy Domu Katechetycznego przy parafii św. Jadwigi w Dębicy:
      I niedziela miesiąca od godz. 10.00 do godz. 13.00
    • w parafii Matki Bożej Anielskiej (Kościół Klasztorny) w Dębicy:
      III niedziela miesiąca od godz. 13.00 do godz. 15.30.

Kurs przedmałżeński dla chętnych, którzy ukończyli 17 lat odbywa się:

• co roku w Wielkim Poście.

Modlitwa Jana Chryzostoma

Dzięki, o Panie, że dałeś nam miłość potrafiącą zmieniać, istotę rzeczy. Kiedy mężczyzna i kobieta stają się jednym w małżeństwie, nie są już jak ziemskie stworzenia, lecz są obrazem samego Boga. Tak zjednoczeni, mogą żyć w pokoju, chronieni przez dobro, którego chcą dla siebie nawzajem według tego, co Bóg ustanowił.